Hadi Mansouri

در روزهای اخیر یکی از موکلین محترم سازمان در خصوص انواع فعالیت های جناب منصوری پرسشی داشتند که بر آن شدیم در راستای شفاف سازی، این توضیحات را منتشر نماییم. باشد که در بالا بردن سطح دانش و آشنایی با مفاهیم حقوقی کشور کانادا به عزیزان و همراهان و نیز متخصصان این امر کمکی کرده باشیم.

در استان انتاریو، بر خلاف تمامی استان‌های دیگر کانادا، پارالیگال ها “دستیار وکیل” نیستند. در کانادا “دستیار وکیل” به نام “Legal assistant” شناخته می شود که دوره ای مجزا و مسئولیتی دیگر است. در استانهای دیگر کانادا، به جز انتاریو، واژه پارالیگال به دستیار حقوقی اطلاق می شود که این امر در انتاریو دقیقا برعکس است. گفتنی است که استان بریتیش کلمبیا نیز در صدد بوجود آوردن این کلاس از لایسنس می باشد.

این تشابه اسمی بین “پارالیگال” در آنتاریو و استانهای دیگر، بر خلاف تفاوت فاحش این دو شغل، متاسفانه در برخی موارد باعث سوء تفاهم هایی برای برخی افراد شده است. گفتنی است به دلیل آنکه معادل فارسی دقیقی برای این رشته وجود ندارد، اگر در دیکشنری کلمه “پارالیگال” را جستجو کنیم، معادل فارسی آن به معنی “دستیار وکیل” می باشد، در حالیکه معادل انگلیسی “دستیار وکیل” در دیکشنری “Legal assistant” است که همانطور که ذکر شد ارتباطی با لایسنس “پارالیگال” در آنتاریو ندارد.

یک پارالیگال با دریافت لایسنس P1  از کانون وکلا (پس از گذراندن دوره بسیار دشوار حقوقی و تحصیلات حقوقی مخصوص و آزمون بسیار تخصصی کانون وکلای آنتاریو) به عنوان نماینده موکلین خود، مجاز به شرکت در دادگاهها و مراجع حقوقی و قضایی مختلف شده و نیز اجازه برقرار کردن مشورتهای حقوقی مختلف را دارد. از جمله این دادگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دعاوی مالک و مستأجر، دادگاهای شکایت حقوقی (law suit)، جرایم استانی، جرایم فدرال در سطح Summary، دادگاههای حقوق بشر، دعاوی کارمند و کارفرما و حوزه های حقوقی دیگر. در کانادا به بعضی از دادگاه ها Court و به بعضی دیگر Tribunal گفته می شود. تفاوتهایی در ساختار حقوقی و اداری این دو موجود است ولی در زبان فارسی هر دو محکمه و دادگاه محسوب شده که در آن در پی یک پروسه دعوای حقوقی، به نفع یک فرد تصمیم گیری می شود.

از سال 2007 برخلاف فشارهای وارده از سوی وکلا، کانون وکلای آنتاریو کلاس جدیدی به لایسنس های خود اضافه کرد به نام P1 ولی همان نام قدیمی “پارالیگال” را برای این حرفه نگاه داشت.

بر روی سرتیفیکیت لایسنس “پارالیگال” صادره از کانون وکلای آنتاریو، کلمه “پارالیگال” ذکر نمی شود و تنها به این کلاس از لایسنس با عنوان P1 اشاره می شود.

برای آندسته از عزیزانی که با این لایسنس آشنایی کامل ندارند، باید ذکر شود که بر روی سرتیفیکیت لایسنس P1 صادره از کانون وکلای آنتاریو نوشته شده است:

“the individual named herein, having met all the qualifications and requirements set out in the Law Society Act, and the by-laws made thereof for the issuance of a Class P1 License, is licensed to provide the legal services authorized under a Class P1 license”

“فردی که در اینجا نام او ذکر شده است ، کلیه شرایط و ضوابط مندرج در قانون جامعه حقوقی و آیین نامه ای را که برای صدور مجوز کلاس P1 تنظیم شده است ، کسب کرده است ، مجاز به ارائه خدمات حقوقی مجاز تحت مجوز کلاس P1 است”

شایان ذکر است که این لایسنس که اجازه فعالیت در حوزه های گسترده حقوقی را به دارنده می دهد، هیچ ارتباطی به لایسنس ICCRC (مشاوران مهاجرتی شورای تنظیم مقررات مهاجرت کانادا) ندارد و فعالیت نهاد صادر کننده آنها نیز کاملا مجزا می باشند.

پارالیگالها وکیل نمی باشند ولی دستیار وکیل نیز نیستند. در آنتاریو آن دسته از پارالیگالها که لایسنس از کانون وکلا را داشته باشند، مجاز به ارائه خدمات حقوقی مختلف (Legal services / Legal advice / Legal representation) که بخشی از آنها در این مقاله ذکر شده است را به صورت کاملا مستقل دارند.

هر زمان شخصی به نمایندگی از شخص دیگر در دادگاه یا مراجع مربوطه حقوقی به منظور دفاع از حقوق آن شخص  دیگر حاضر شود، در عمل “وکالت” آن فرد را برعهده گرفته است. حال به این وضعیت در دادگاه های کانادا کلمه “Counsel” ابلاغ می شود. اگر Counsel را به فارسی جستجو کنیم، به معنی “وکیل” می رسیم.

چه یک “پارالیگال” و چه یک وکیل و یا مشاور مهاجرتی، زمانی که نمایندگی موکل خود را در یک دادگاه بر عهده میگیرند، به ایشان کلمه Counsel گفته می شود. همینطور، زمانی که مشورت حقوقی امری بر عهده شخصی قرار داده می شود، اصطلاحا به این کار “Legal advice” گفته می شود، که چه فرد یک “پارالیگال” باشد چه یک وکیل، اجازه انجام “legal advice” در چارچوب قانون و در حدود اختیارات به ایشان داده می شود.

گفتنی است که حوزه اختیارات یک وکیل از یک “پارالیگال” بیشتر میباشد، ولی موارد بسیاری هستند که هر دوی این افراد همزمان اجازه فعالیت در آن حوزه ها را دارند. مانند دادگاه های نام برده شده در بالا.

در مقاله دیگری به جزئیات تفاوتهای بین یک وکیل و یک پارالیگال خواهیم پرداخت.

نکته مهم این است که، در دانشکده حقوق زمانی که فرد مشغول تحصیل در رشته حقوق و وکالت است،  لزوما قوانین کامل مهاجرت را آموزش ندیده ولی به واسطه لایسنس خود، اجازه فعالیت در این حوزه را دارد. همین امر در مورد “پارالیگال ها” نیز صدق میکند. به منظور فعالیت داشتن در رشته مهاجرت، اعضاء ICCRC و یا مشاوران مهاجرتی شورای تنظیم مقررات مهاجرت کانادا، مکلف به پشت سر گذاشتن دوره کاملا تخصصی مهاجرت، قبولی در آزمون و داشتن بیمه مصونیت شغلی می باشند.

جناب آقای هادی منصوری از سال 2015 لایسنس P1 خود را از کانون وکلای آنتاریو، پس از پشت سر گذاشتن دوره حقوقی مرتبط (با نمرات بالا و کسب جوایز و افتخارات بسیار ارزشمند)، آزمون تخصصی کانون وکلای آنتاریو وشرکت در قسم نامه برای پایبند بودن به اصول اخلاقی کانون وکلا، موفق به دریافت لایسنس خود شده وبر انجام امور نمایندگی و مشاوره ای برای موکلین خود مجاز شناخته شده اند.

همچنین ایشان پس از تنفیذ به مسند (Notary public) از آنتاریو و (Commissioner of Oath)  در آنتاریو و بریتیش کلمبیا مجاز به انجام اموری همچون: گواهی امضا، گواهی قسم، گواهی کپی برابر اصل حقوقی و دیگر مسئولیت ها می باشند. مضاف بر آن ایشان در سال 2014 یک دوره تخصصی حقوق مهاجرتی کانادا را پشت سر گذاشتند و به همین دلیل عضو مشاوران مهاجرتی شورای تنظیم مقررات مهاجرت کانادا (ICCRC)، تنها کانون ناظر بر مشاوران مهاجرتی کانادا، می باشند و پروانه و جواز این امر را نیز دریافت نموده اند.

ایشان تا به امروز نماینده هزاران متقاضی مهاجرت به کانادا در جنبه های مختلف حقوقی و مهاجرتی بوده و به عنوان Counsel of record مسئولیت پیچیده ترین پرونده های مهاجرتی را در سطوح بسیار متنوع اداری و دولتی، مانند دادگاه های استیناف (Appeal) برای امور مختلف مهاجرتی را به عهده داشتند.

علاوه بر موارد بالا، ایشان همچنین در سمت استادی در کالج، مشغول به تعلیم شاگردانی بوده اند که در دوره مشاور مهاجرتی مشغول به تحصیل بوده و پس از اتمام دوره تحصیلی و فارغ التحصیلی، آماده شرکت در آزمون کسب “پروانه کار مشاور مهاجرتی” می شوند.

جناب آقای هادی منصوری دارنده لایسنس P1 از کانون وکلای آنتاریو، سردفتر رسمی وعضو رسمی ICCRC می باشند و لایسنس ایشان به هیچ عنوان به عنوان “دستیار وکیل” یا “Legal assistance” شناخته نشده و ایشان با مدرک تخصصی، در راستای خدمت رسانی به موکلین خود، صلاحیت شرکت در دادگاه های مهاجرتی و غیر مهاجرتی را در زمینه های مختلف دارند.

همانطور که در بالا ذکر شد، جناب آقای هادی منصوری همزمان هم دوره “پارالیگال” و نیز دوره مشاور مهاجرتی را با نمرات بسیار بالا و کسب جوایز و افتخارات بسیار ارزشمند پشت سر گذاشته اند.  تجربه انجام امور تخصصی مهاجرت در کانادا از سال 2014 بر روی صدها پرونده پیچیده و تخصصی مهاجرتی، ایشان را به یک فرد بسیار زبده، چیره دست، لایق و خوشنام در عرصه تخصصی مهاجرت کانادا تبدیل کرده است.

در ادامه، کانون وکلای آنتاریو به اعضا خود این اجازه را میدهد که در زمانی که خدمات حقوقی در داخل آنتاریو ارائه نمی شود و یا فرد کارمند سازمانی می باشد، پرداخت حق عضویت خود را به 50% کاهش دهد و در صورت نیاز به ارائه خدمات حقوقی در آنتاریو، با ارسال یک درخواست به صورت ایمیل به کانون وکلای آنتاریو و با پرداخت مابقی 50% حق عضویت در آن سال، وضعیت خود را به حالت 100% پرداخت برگرداند.

جناب آقای هادی منصوری از آنجایی که در حال حاضر تنها خدمات مهاجرتی را ارائه می دهند، واز بیمه مسئولیت شغلی خود در ICCRC بهره مند می باشند، وعملا کارمند سازمان مهاجرتی تاسیسی خود می باشند، نیاز به پرداخت صد در صد حق عضویت سالانه نمی باشند. بدین دلیل در وبسایت کانون وکلای آنتاریو در کنار اسم ایشان (ضمن تاکید اینکه ایشان یک پارالیگال دارنده لایسنس مورد نظر هستند) وضعیت فعلی ایشان به صورت “Employed/not providing legal services in Ontario” نمایش داده می شود. لازم به ذکر است که سازمان مهاجرتی منصوری مفتخر است که در سال 2019، جزء ۵ کارآفرین مهاجر نمونه در استان بریتیش کلمبیا شناخته شده است.

 

در پایان لازم به ذکر است که این سازمان، حقوق مادی و معنوی خود را در راستای دفاع از خود در ارتباط با هرگونه ادعای نادرست و تخریبی، چه در راستای منافع اقتصادی و چه با اهداف دیگر، با دقت و جدیت پیگیری کرده و تمامی حقوق قانونی شکایت و تعقیب حقوقی را از خاطیان و سودجویان برای خود محفوظ داشته و در زمان مقتضی در چارچوب قانونی در راستای احقاق حق خود اقدامات لازم را بعمل خواهد آورد.

درمواردی که نیازمند خدمات حقوقی در حوزه های زیر می باشید می توانید با اعضای کانون وکلای انتاریو که دارای لایسنس پی 1 می باشند تماس بگیرید تا به وکالت از شما اقدام کنیم. خدمات حقوقی که توسط این سازمان که عضو کانون وکلای انتاریو که دارای لایسنس پی 1 است ارائه می شود به شرح زیر است

 • دادگاه دعاوی خرد

در نظام حقوقی استان انتاریو دعاوی که ارزش آن کمتر از 35 هزار دلار کانادایی باشد به دادگاه دعاوی خرد ارجاع می شود.این دعاوی ممکن است مربوط به موضوعاتی نظیر موارد زیر باشد:

 • اختلافات مربوط به دیون
 • اختلافات ناشی از قراردادها
 • اخراج غیر قانونی توسط کارفرما
 • تهمت، افترا و خسارات مادی مرتبط با آن
 • مسوولیت مدنی ناشی از قصور و تقصیر
 • خسارات مربوط به عین مستاجره
 • دعاوی مربوط به آپارتمان نشینی

این سازمان در تمامی موارد فوق و دعاوی مربوط به آن آمادگی ارائه خدمات تخصصی را دارد.

 

 • پرونده های مربوط به تخلفات ترافیکی

موضوعاتی از قبیل جرائم رانندگی، رانندگی بدون گواهینامه، تعلیق گواهینامه رانندگی، تصادفات و امثال ان در حوزه خدمات این سازمان می باشد. در صورتی که با این قبیل مسائل حقوقی برخورد کردید افتخار داریم که برای رفع مشکلات شما همراه شما باشیم و خدمات حقوقی و تخصصی مورد نظر را ارائه کنیم.

 

 • پرونده های کیفری اختصاری

در استان انتاریو بموجب قوانین این استان  برخی از پرونده های کیفری بدون هیات منصفه و مستقیما نزد قاضی دادگاه مطرح و رسیدگی می شود. این قبیل پروده های کیفری دعاوی کیفری اختصاری نامیده می شوند. این پرونده ها اصولا دارای کیفر سبک تری نسبت به سایر جرائم می باشند و ظرف شش ماه از تاریخ ارتکاب عمل رسیدگی می شوند و بعد از آن مشمول مرور  زمان خواهند شد. رسیدگی به این جرائم در صلاحیت دادگاه استان بوده و مرجع فرجام خواهی خواهی آن نیز بالاترین مرجع قضایی استان می باشد.  بعنوان مثال جرائمی مثل دزدی کمتر از پنج هزار دلار، شاپ لیفتینگ، رانندگی خطرناک و یا اذیت و آزار جنسی ممکن است در شمول این عنوان قرار گیرند.  در این پرونده ها متهم می تواند شخصا در دادگاه حضور نیابد و وکیل خود را بجای خود بفرستند.

 

 • پرونده های مربوط به خسارت ناشی از حوادث و تصادفات

در این بخش دعاوی مربوط به تصادفات رانندگی، زمین خوردن و جراحات مربوطه قرار می گیرد. این دعاوی ممکن است به طرفیت شهرداری، یا صاحبان املاک و مشاغل مطرح شود یا اینکه به وکالت از شما به شرکتهای بیمه مراجعه و اقدام حقوقی کنیم.  این خدمات در استان انتاریو در صلاحیت مراجع قضایی مربوطه بوده و اشخاصی که عضو کانون وکلای انتاریو و دارای لایسنس پی 1 می باشند می توانند این دعاوی را پذیرش نمایند. این سازمان نیز افتخار ارائه این خدمات به موکلین ارجمند را دارد.

 

 • امور مهاجرتی و دادگاه های مرتبط

در استان انتاریو اعضای کانون وکلای انتاریو که دارای لایسنس پی 1 می باشند، همچون مشاورین امور مهاجرتی که عضو سازمان آی سی سی آر سی می باشند و همچون سایر وکلای عضو کانون های وکلا می توانند در پروندهای مهاجرتی اعم از اینکه نزد اداره مهاجرت یا مرزبانی مطرح شده باشد و یا اینکه در دیوان های مهاجرتی خاص مربوط به امور مهاجرت و پناهندگی (آی آر بی) مطرح شده باشد وکالت نمایند. این سازمان آمادگی دارد تا در پرونده های مختلف مهاجرتی اعم از پناهندگی، اسپانسرشیپ، مهاجرت از طریق کار و سرمایه گذاری، ویزاهای تحصیلی و کاری ، اقامت دائم و برنامه های نامزدی استانی و موارد مشابه بعنوان وکیل و مشاور شما ارائه خدمات نماید.

 • دعاوی موجر و مستاجر

اغلب دعاوی و اختلافات مرتبط با اموال، در حوزه حقوق استانی قرار می گیرد و قوانین فدرال به ندرت حاکم بر این قبیل اختلافات حقوقی می باشد. در استان انتاریو نیز دعاوی مربوط به موجر و مستاجر مصداق همین وضعیت است و تابع دادگاه ها و قوانین استانی می باشد. این سازمان آمادگی دارد تا در این قبیل پرونده خدمت رسانی نموده و به عنوان وکیل یا مشاور حقوقی شما یاری رسان شما باشد. این دعاوی که در دادگاه های خاص موجر و مستاجر رسیدگی می شود از جمله شامل اختلافات مربوط  به اجاره بهای معوقه، تعمیرات عین مستاجره، تخلیه عین مستاجره، نگهداری عین مستاجره و امثال آن می باشد. همچنین سازمان می تواند شما را در تنظیم قراردادهای اجاره بخصوص قراردادهای اجاره واحدهای اداری و تجاری کمک کند تا از پیش آمدن مشکلات حقوقی و حاد بعدی  تا حد امکان جلوگیری شود.

 

 • میانجی گری و داوری

در دنیای امروز بخصوص در امور مرتبط با بیزینس و تجارت وقوع اختلاف محتمل است. در کنار ارجاع دعاوی به دادگاه های دولتی می توان آنها را از طریق داوری یا میانجی گری نیز حل و فصل کرد که سریع تر و کم هزینه تر و تخصصی تر است. برای حل و فصل اختلافات از این طریق بازهم نیازمند کمک متخصص خواهید بود و سازمان نکات حقوقی مربوط به داوری و میانجی گری را برای شما عرضه می نماید.

 • دعاوی مرتبط با حقوق بشر

در انتاریو همچون اغلب نقاط کانادا هر گونه تبعیض یا تعدی به اشخاص به دلیل، جنسیت، مذهب، نژاد، جنسیت، تابعیت، سن و امثال آن قابل تعقیب است. این قبیل دعاوی توسط اعضای کانون وکلای انتاریو که دارای لایسنس پی 1 می باشند نیز تعقیب می گردد. این سازمان آمادگی دارد تا خدمات مربوط به دعاوی مرتبط با حقوق بشر را برای شما ارائه نماید.

 • گواهی امضا و تصدیق اسناد

انجام خدمات مربوط به گواهی امضا و تایید اصالت اسناد نیز در زمره خدمات قابل ارائه توسط اعضای کانون وکلای انتاریو که دارای لایسنس پی 1 می باشند بوده  و ما با کمال افتخار این خدمات را به شما ارائه می دهیم.